totop

گیربکس صنعتی | چرا از چرخ دنده استفاده میکنیم

چرا از چرخ دنده استفاده میکنیم ؟

فواید چرخ دنده :
1- انتقال نیروی بیشتر:

در مقایسه با چرخ تسمه و چرخ زنجیر و درایوهای مشابه دیگر، در صورت استفاده از چرخ دنده  میتوان سرعت بیشتر و قدرت بیشتری را انتقال داد همچنین هنگام استفاده از چرخ دنده  اتلاف نیرو کمتر میباشد و در نهایت دوام و عمر مجموعه بیشتر خواهد بود.

2- انتقال نیرو درجهت های مختلف :

از چرخ دنده ها میتوان برای انتقال نیرو در محور های موازی و متنافر و متقاطع تحت زوایای مختلف استفاده نمود .

3- شکستن نسبتها .

4- تبدیل حرکت دورانی به خطی و بالعکس .

جنس چرخ دنده ها :


 در سال های اخیر انتخاب صحیح مواد و رفتار آن ها متناسب شده است با شرایط کاری که در معرض تبدیل شدن به روش هایی پیچیده است .علاوه بر فاکتور های دیگر ، عملکرد مناسب چرخ دنده مستقیما متاثر از ماده ی بکار رفته و رفتار خوب آن است . نهایتا مسئولیت طراحان مشخص کردن مواد با رفتار مقتضی است . از این رو ، طراحان می بایست در این موضوع کاوشی عمیق کرده و به دانش عمیق از مواد دردسترس نایل شوند

 

چرخ دنده

 

اطلاعاتی چون :

رفتار مواد ، انواع کاربرد ، دلایل احتمالی شکست مواد ، توانایی ماشین کاری ، استحکام ، کاراکترهای عملی و تمام موضوعات مورد نیاز دیگر . انتخاب مناسب مواد و اطلاعات دیگر پیش نیاز یک طراحی خوب و موثر است . در این قسمت خواص مواد مختلف که برای ساخت چرخ دنده کاربرد دارند مورد بحث قرار می گیرد .


قبل از توضیح مفصل در مورد تک تک مواد شاید بهتر باشد موارد پیشنهادی زیر را در انتخاب مواد مرور کنیم .

1) آهن ریختگی در جایی بکار می رود که تنش کم و خفیف باشد .

2) فولاد های ساختمانی و فولد ریختگی برای عملکرد سبک تا متوسط چرخ دنده در نظر گرفته می شوند .

3) وقتی که صدمات تنش بالا و سخت باشد ، فولاد های سخت کاری شده و تمپر شده و یا سخت کاری سطحی شده باید مورد استفاده قرار گیرند .

4) برای خواص ویژه ی متفاوت ، چون مقاومت در مقابل خوردگی ، خوردگی ، سایش و... فولاد های آلیاژی مختلف که شامل فولاد های زنگ نزن است کاربرد دارند . بعضی از این فولاد ها بیشترین مقدار چکش خواری را با استحکام تنشی ( کششی ) دارند که این خاصیت در فولاد کربنی معمولی پیدا نمی شود .

5) برنز ها بهتر از آلیاژ های آلومینیوم و قلع ، استحکام بالا همراه با خواص لغزشی خوب را نشان می دهندکه معمولا برای چرخ دنده های حلزونی مورد استفاده قرار می گیرند .

6) مواد غیر فلزی که خواص کاری خوب و حرکت بی صدا از مشخصات آن ها است .

معمولا دندانه های پینیون نسبت به دنده های چرخ دنده بیشتر در معرض تنش قرار می گیرد از این رو دو چرخ دنده با مقدار سختی مشابه نباید با هم جفت شوند . عموما در این موارد سختی پینیون را بالا تر از چرخ دنده در نظر می گیرند .

پینیون دارای دندانه ی کمتری است و استعداد بیشتری برای فرسوده شدن دارد زیرا در یک مدت زمان مشخص بسیار بیشتر از چرخ دنده کار می کند ، در نتیجه و بنابر این عاقلانه این است که پینیون را سخت تر از چرخ دنده درست کنیم .  تفاوت در مقدار سختی در کاهش نرخ فرسایش مفید است . در مواردی که سخت کاری سطحی است عمق سخت شده ی قطعه بسیار مهم است و به طور تقریبی ضخامت ریشه ی دندانه 

6/1 = عمق سخت شده ی قطعه است

دفتر مرکزی: اصفهان - خیابان اردیبهشت جنوبی- کوی ایرج - مجتمع اردیبهشت - شماره 3

تلفن: 32366980-031 و 32362280-031

فاکس:32365659-031

 

کارخانه: اصفهان - منطقه صنعتی مبارکه - فاز1 - خیابان نهم - شرکت ماشین افزار شمس

تلفن:52373271-031   52373566-031

فاکس:52373084-031

 برخی از مشتریان ما